Danmark sluttede som 9.bedste land på Tenerife til U21 VM 26.-29.oktober 2017

Et fantastisk resultat, vores bedste nogensinde til et VM.

Tillykke til de dygtige udøvere og trænerteamet:


Guld kadet +70 kg Frederik Godthjælp Petersen

Sølv kadet -63 kg Lasse Bøgelund

Top 5 junior +59 kg Laura Lyck Larsen

Top 8 ungsenior -84 kg Michel Corbalan

MEDAL STATISTIC - COUNTRY
RANKCOUNTRYGOLD SILVER BRONZE 
1JAPAN JPN101718
2EGYPT EGY53715
3TURKEY TUR33511
4SPAIN ESP32611
5IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF IRI22610
6ITALY ITA2226
7FRANCE FRA2136
8KAZAKHSTAN KAZ2013
9DENMARK DEN1102
10MONTENEGRO MNE1023
11SAUDI ARABIA KSA1012
12LUXEMBOURG LUX1001
THAILAND THA1001
SERBIA SRB1001
15AUSTRIA AUT0314
16AZERBAIJAN AZE0213
INDONESIA INA0213
18BULGARIA BUL0202
19RUSSIAN FEDERATION RUS0134
20UKRAINE UKR0123
ENGLAND ENG0123
22MOROCCO MAR0112
GERMANY GER0112
24CHILE CHI0101
VENEZUELA VEN0101
BRAZIL BRA0101
UZBEKISTAN UZB0101
NORWAY NOR0101
SWITZERLAND SUI0101
30MALAYSIA MAS0022
PORTUGAL POR0022
32DOMINICAN REPUBLIC DOM0011
MEXICO MEX0011
SWEDEN SWE0011
CHINA CHN0011
ESTONIA EST0011
HUNGARY HUN0011
BELARUS BLR0011
SLOVAKIA SVK0011
MOLDOVA, REPUBLIC OF MDA0011
CROATIA CRO0011
POLAND POL0011
BELGIUM BEL0011
BOSNIA AND HERZEGOVINA BIH0011
UNITED STATES USA0011


KADET

NAVN

Klub

Resultat

u. 54

Gamze Nur Ceper

Budo Holstebro

DT

o. 54

Sascha Kjærsgaard

Greve

1 vunden

u. 57

Jesper Kynde Bøndergaard

Budo

DT

u. 63

Lasse Bøgelund

Spd

SØLV

u.70

Paw Hastrup

Greve

1 vunden

o. 70

Frederik Godthjælp Petersen

Greve

GULD

Kata

Anna Enevoldsen

Dragør

nr.11

 

 

 

 

JUNIOR

NAVN

Klub

Status

u. 48

Mille Lennie Hjerrild

Horsens

DT

u.53

Michelle Lysdal

Spd

Top 16

u. 59

Maria Nielsen

Greve

1 vunden

o. 59

Laura Lyck Larsen

Egedal

Top 5

u. 61

Jimmy Jodelli

Bosatsu

Top 16

u. 68

Christoffer Stouby

Greve

Top 16

u. 76

Casper Nielsen

Budo Holstebro

DT

o. 76

Christian Godthjælp Petersen

Greve

DT

Kata

Laura Scharff

Dragør

DT

 

 

 

 

U.21

NAVN

Klub

Status

u. 50

Amalie Poulsen

Spd

DT

u. 55

Caroline Alberg

Ishøj

DT

u. 61

Angela Zaqoomi

Spd

1 vunden

u. 68

Lisa Sørensen

Spd

DT


u. 60

Huy Bao

Tokon

B

u. 67

Lucas Busk

Spd

DT

u. 75

Jonas Friis

Greve

Top 16

u. 84

Michel Corbalan

Spd

Top 8

o. 84

Jacob Diaz

Greve

DT

Kata

Frederikke Bjerring

Dragør

DT