U21 EM 2012 - Baku, Azerbaijan


U21 EM Baku, Azerbaijan, 10.-12.februar 2012.

Kata

Kadet piger, Frederikke Bjerring, Dragør, B kæmper tabte første kamp, tabte opsamling samlet nr.7

Kadet drenge, Andreas Ekkert, Dragør, A kæmper tabte første kamp

Junior piger, Rikke Linck, Dragør, A kæmper tabte første kamp

Junior drenge, Johannes Samsom, Dragør, C kæmper tabte første kamp

Ungsenior kvinder

Ungsenior mænd, Christopher Rohde Skotte, Dragør, A kæmper tabte første kamp

 

Kumite

Kadet piger – 47 kg

kadet piger – 54 kg, Johanna Louise Ruprecht, Taifu, A kæmper vandt 3 kampe, tabte semifnale, tabte bronzekamp samlet nr.5

Kadet piger + 54 kg, Katrine Lionet Pedersen, Ishøj, A kæmper tabte første kamp samlet top 16

Kadet drenge -52 kg, Chris Nørskov-Jensen, Taifu, A kæmper vandt første kamp, tabte kvartfinale, tabte bronzekamp samlet nr.5

Kadet drenge – 57 kg, Ludvig Abild, Sportskarate.dk, A kæmper vandt første kamp, tabte anden kamp, vandt første opsamling tabte bronzekamp samlet nr.5

Kadet drenge – 63 kg, Jonas Andersen, Bosatsu, C-kæmper tabte første kamp samlet top 16

Kadet drenge – 70 kg, Kevin Korte, Greve, A kæmper vandt første kamp, tabte anden kamp, vandt første opsamling, tabte bronzekamp samlet nr.5

Kadet drenge + 70 kg, Mario Rosenvold, Greve, B kæmper tabte første runde samlet top 16

Junior piger – 48 kg, Isabel Niemi, Taifu, A kæmper tabte første runde samlet top 16

Junior piger – 53 kg

Junior piger – 59 kg, Amalie Andersen, Taifu,  A kæmper tabte første kamp

Junior piger + 59 kg, Sif Bay, Greve, C kæmper vandt 2 kampe, tabte semifinale, vandt bronzekamp

Junior drenge – 55 kg, Emil Olsen, Taifu, B kæmper vandt første kamp, tabte anden kamp, samlet top 8

Junior drenge – 61 kg,  Timmi Pedersen, Ishøj, A kæmper vandt første kamp, tabte anden kamp, samlet top 16

Junior drenge – 68 kg, Mattias Pedersen, Sportskarate.dk, B kæmper tabte første kamp

Junior drenge -76 kg, Christian Hjort Pedersen, Greve, A kæmper tabte første runde samlet top 16

Junior drenge + 76 kg

U21 piger -53 kg

U21 piger -60 kg, Michelle Jensen, Egedal, C kæmper tabte første kamp

U21 piger +60 kg

U21 drenge – 68 kg, Christian Olsen, Ishøj, B kæmper tabte første kamp

U 21 drenge – 78 kg, Jonas Pallesen, Sportskarate.dk, B kæmper vandt første kamp, tabte anden kamp, samlet top 16

U 21 drenge + 78 kg

 

Coaches

Kata: Tejs Damkjær, Dragør

Kata: Antonio Diaz, Venezuela

Kumite: Leif Pedersen, Sportskarate.dk

Kumite: Allan Kjærsgaard, Greve

Kumite: Bo Pedersen, Ishøj

 

Pressedækning

Jesper Andersen, Taifu